כהורים, כולנו שואפים להעניק לילדנו את האופציה הטובה ביותר שתאפשר לו להצליח בלימודים ולהגיע לפיסגה הגבוהה ביותר. כל אחד מאיתנו מייחל שילדיו יעשו חיל ויקבלו ציונים גבוהים במקצועות הנלמדים לבגרות, כדי שבבוא היום יוכלו להתקבל ללימודים גבוהים שיובילו לתואר המיוחל ולפרנסה מכובדת. אלא שלא תמיד לשאיפותינו כהורים יש אחיזה במציאות. לראיה, רק 50 אחוזים מכלל התלמידים מצליחים להגיע לתעודת בגרות.

מה יועילו לו שלוש השנים שבהן "יבלה" על ספסל הלימודים, אם בסופו של דבר לא יצליח להשיג תעודת בגרות, או יצליח להשיג רק תעודה חלקית? עם איזו חוויה הוא ייצא לאחר 12 שנות לימוד? סביר להניח שעם תחושת תסכול צורבת, עם חוויית כישלון וחוסר אמונה ביכולתו ובכישוריו, כרסום בתחושת הביטחון העצמי וללא תעודה שתבטיח לו עתיד. תפקידנו כהורים לבדוק אילו אלטרנטיבות יכולות להתאים לילדינו, ובהחלט יש כאלה. אלטרנטיבה כזו יכולה להימצא בחינוך המקצועי־טכנולוגי, אלא שלמרבה הצער, רבים מאיתנו נעדרים את האומץ לרשום את ילדינו למסלול כזה, גם אם הוא מתאים להם יותר, רק משום שרובנו מעדיפים שילמד במסלול העיוני, "המקובל". אך האם הבחירה הזו שווה את המחיר שכרוך בה - לראות אותו מדי יום קמל על ספסל הלימודים במערכת שלא מבטיחה לו מאום - לא תעודת בגרות ולא מקצוע?

הורים יקרים, חישבו על חוויית ההצלחה שיכולה להיות מנת חלקו לו ישתלב במסלול של בית ספר מקצועי, המקנה לו תעודת מקצוע. חישבו על הצוות שיוכל ללוות אותו בכיתות קטנות, וההזדמנות להשתלב בעבודה כבר בזמן התיכון, לרכוש ניסיון מקצועי בשכר לצידו, ולסיים עם תחושת סיפוק וביטחון.

הגיע הזמן להפנים: הסטיגמה שדבקה בעבר בחינוך המקצועי־טכנולוגי אינה קבילה היום ואין לה כל הצדקה. המקצועות הנלמדים בבתי הספר המקצועיים־טכנולוגיים מבוקשים ביותר בתעשייה. הניסיון שהם רוכשים כבר במהלך הלימודים, ולאחר מכן בצבא, מעניק לתלמידים נקודת פתיחה גבוהה בשוק התעסוקה. רק אתם, ההורים, מכירים את ילדיכם ויכולים להעריך את יכולותיהם. אם תמשיכו לשלוח את ילדיכם למסלול שאינו מתאים להם, רבים מהם עלולים למצוא את עצמם מסיימים את התיכון ללא תעודת בגרות וללא כל אופק מקצועי בתום השירות הצבאי.

עליכם לזכור כל העת כי האחריות הראשונית לעתיד ילדיכם מוטלת קודם כל על כתפיכם, לא על כתפי מערכת החינוך. אל תיתנו להם להיות עוד בורג במערכת העשויה על פי תבנית קבועה מראש. הקנו להם את ההזדמנות לסיים את התיכון עם בסיס איתן, כשהם חדורי ביטחון ואמונה בעצמם. מלאו את החובה שלכם כהורים, בשעה שהמדינה כושלת מלמלא עבורם את חובתה.

 

הכותבת היא מנהלת תיכון דב הוז בתל אביב, מרשת דרור בתי חינוך

הרשמה לשנת הלימודים הבאה בעיצומה. צרו קשר בטלפון 03-528-0953